Coraz więcej osób, które płacą wysokie raty kredytów zaciągniętych we frankach szwajcarskich, ma poczucie, że zostały pewien sposób oszukane przez banki. O ile jeszcze parę lat temu, taką sytuację często zbywano wzruszeniem ramion, to teraz, frankowicze mają już realne podstawy, by walczyć o unieważnienie swoich umów kredytowych.

Czy jest możliwe unieważnienie kredytu we frankach?

Pierwsze sprawy dotyczące unieważnienia umowy frankowej toczyły się już prawie dekadę temu, ale prawdziwym przełomem był rok 2019. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odpowiedział wtedy na zapytanie z polskiego sądu. Z odpowiedzi TSUE wynika, że stosowanie przez banki klauzul niedozwolonych w umowach, może być podstawą do ich unieważnienia. Od tego czasu w polskich sądach zapada coraz więcej wyroków na korzyść frankowiczów. Nadal jednak trzeba pamiętać, że sprawy frankowiczów są skomplikowane i niezbędna jest profesjonalna pomoc prawna w trudnym sporze sądowym przeciwko bankowi.

Co oznacza unieważnienie kredytu frankowego?

Unieważnienie umowy frankowej, często jest uważane za najbardziej korzystną opcję dla frankowiczów. Jeżeli sąd stwierdzi, że w umowie frankowej były zawarte niedozwolone klauzule, może uznać, że cała umowa jest nieważna. Mówiąc najprościej, w świetle prawa, ta umowa nigdy nie zaistniała w sposób wiążący. Obie strony takiej umowy muszą wtedy zwrócić sobie nawzajem otrzymane świadczenia. Kredytobiorca oddaje kapitał, który pożyczył od banku, a bank – wszystkie pobrane marże, prowizje i odsetki. Inną dostępną opcją jest również tzw. odfrankowienie kredytu, czyli usunięcie z umowy kredytowej niezgodnego z prawem indeksowania kredytu do franka szwajcarskiego i zwrot nadpłaconych do tej pory pieniędzy. Jaka droga będzie najbardziej korzystna? Bez doświadczenia i wiedzy w bardzo wąskiej dziedzinie prawa, trudno jest samodzielnie zdecydować, dlatego pomoc frankowiczom świadczą specjalistyczne kancelarie i spółki prawne.

Choć coraz częściej można przeczytać o kolejnych sprawach wygranych przez frankowiczów, to każda umowa kredytowa we frankach wymaga indywidualnego podejścia i pomocy prawnej udzielanej przez eksperta.

Potrzebujesz pomocy w sprawie swojego kredytu frankowego? Skontaktuj się z nami!